صافکاری PDR

صافکاری پی دی آر

صافکاری PDR

امروزه صافکاری به عملی بسیار کاربردی تبدیل شده است . شما با استفاده از صافکاری می توانید اتومبیل خود را تعمیر کنید.شما می توانید زمانی که تصادف میکنید و بدنه اتومبیل شما دچار آسیب و فرورفتگی می شود شما اتومبیل خود را نزد صافکار ببرید.

هنگامیکه خودرو شما به هر علتی دچار فرورفتگی شده باشد ممکن است هنگام مراجعه به صافکاری، تکنسین به شما صافکاری PDR را پیشنهاد کند. اما PDR چیست؟ PDR مخفف Paintless Dent Repair به معنای تعمیر تورفتگی بدنه خودرو می باشد.

صافکاری به فعالیت‌هایی گفته می شود که یک صافکار ماهر برای ترمیم و تعمیر فرورفتگی‌ها، خط و خش، قر شدگی‌های بدنه خودرو و... انجام می‌دهد تا آسیب های وارد شده به بدنه ماشین رفع شده و خودرو مثل روز اول شود. همانگونه که گفته شد بدنه اتومبیل ساخته شده از چند لایه فلز سخت است که پس از حرارت دهی در دمای بالا به شکل اتومبیل در آمده اند، اتومبیل‌ها ممکن است به هر دلیلی دچار آسیب‌های جزیی یا کلی بدنه شوند.

صافکاری pdr در واقع صافکاری بدون استفاده از رنگ است و با ابزار و روش های خاصی مانند میله های pdr می باشد.

صافکاری کاربردهای زیادی دارد اما روش های صافکاری نیز بسیار زیاد می باشد و انواع مختلفی دارد.البته این روش ها بستگی به نوع فرورفتگی نیز دارند. مثلا کمتر پیش می آید که خودرو ها دچار آسیب دیدگی شدید شوند به طوری که رنگ بدنه خود رو از میان برود. برای همین با استفاده از صافکاری بی رنگ می توان بدنه خودرو را به حالت اولش برگرداند. البته این کار ساده نیست و به ساعت ها زمان نیاز دارد. صافکار با استفاده از دانش و مهارتی که در این زمینه دارد می تواند این کار را به خوبی انجام دهد.

دو نوع صافکاری برای رفع ایرادات وارد شده به بدنه خودرو وجود دارد:

  1. صافکاری با رنگ
  2. صافکاری بدون رنگ یا صافکاری PDR

صافکاری PDR چیست؟

نوعی از صافکاری خودرو است که بدون نیاز به رنگ و نقاشی انجام می‌شود. اگر آسیب وارد شده به بدنه خودرو به گونه ای باشد که به رنگ بدنه آسیبی وارد نشده باشد یعنی در مواردی که آسیب های بدنه خودرو کم بوده و بدون نیاز به اعمال ضربات محکم و شدید، بدنه خودرو ترمیم شده (برطرف سازی فرورفتگی های کوچک) از صافکاری PDR استفاده می شوند مثل قری های کوچک و آسیب های ناشی از برخورد تگرگ به بدنه اتومبیل است. این روش باعث صرفه جویی در وقت و هزینه تعمیرات بدنه می شود.

درواقع شکل بدنه و شدت فرورفتگی روی بدنه خودرو و نحوه دسترسی به پشت بدنه جزء عواملی است تعیین میکند صافکاری پی دی آر جوابگو هست یا خیر، که نیاز به کارشناس و صافکار حرفه ای و دارای مهارت می باشد.

تاریخچه صافکاری PDR

تاریخچه صافکاری PDR به 1700 سال پیش باز می‌گردد. زمانی که مصریان باستان توانستند ظروف طلا، نقره و مسی خود را مرمت کنند. پس از اختراع اتومبیل و با پیشرفت تکنولوژی استفاده از این تکنیک در جهت تعمیر و ترمیم خودروهای آسیب دیده رایج شد. اسکار فلایگ شخصی که در بخش مراقبت از رنگ شرکت مرسدس بنز فعالیت می کرد، ایده تعمیر بدنه خودرو بدون رنگ را مطرح نمود. وی توانست آسیب‌دیدگی‌های جزئی را از طریق یک چکش چوبی بدون اینکه رنگ خودرو از بین برود تعمیر نماید. استقبال ایده ی فلایگ سبب شد تا صافکاریPDR از کشور آلمان آغاز گردد و در صنعت خودروسازی آمریکا نیز به محبوبیت برسد. پس از آن استفاده از این روش در سراسر دنیا رایج شد. در این مقاله با با pdr ، مراحل آن و برخی از ویزگی های آن آشنا خواهید شد.

مراحل انجام صافکاری PDR

در ادامه این مقاله با ۵ مرحله این روش صافکاری آشنا خواهید شد.

مرحله ۱: تجزیه و تحلیل فرورفتگی

در ابتدا، فرورفتگی‌ها باید شناسایی شوند و مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرند. تکنسین PDR علاوه بر بررسی فرورفتگی، چگونگی دسترسی به پشت این فرو رفتگی‌ها را نیز ارزيابی و بررسی می نماید. زمانی که او از نحوه انجام تعمیرات آگاه شد، منطقه‌ای را برای شروع انتخاب می‌نماید . برای مشاهده پیچیدگی‌های فرورفتگی (حتی در روز) از LED مجهز به مکش استفاده می‌کند. همچنین تکنسین‌ها ترجیح می‌دهند به‌منظور مشاهده بهتر فرورفتگی در منطقه‌ای کار کنند که از نور مستقیم خورشید دور باشد.

مرحله ۲: برگردادن بدنه به حالت اولیه

برای آغاز کار در قسمت زیرین ورق فلزی، تکنسین از میله‌های فلزی بلندی موسوم به میله‌های PDR استفاده می‌کند. از این ابزارها برای رسیدن به شکاف‌های کوچک بین پانل‌ها، بخش‌ها و سوراخ‌های دیگر بدنه اتومبیل استفاده می‌شود. در مکان‌های دشوار برای فرورفتگی ممکن است هنوز نیاز به جداسازی قطعات باشد. تعمیر کار با کمک ابزار صافکاری PDR به آرامی به فرورفتگی فشار وارد می کند و فلز را به حالت اولیه باز می‌گرداند.

مرحله ۳: پخش یکنواخت سطح

در نتیجه تشکیل فرورفتگی و فرآیند صافکاری به روش PDR ، ضخامت فلز در منطقه کار یکسان نمی باشد. با فشار دادن به محل فرورفتگی، فلز اطراف منطقه آسیب دیده را به سرعت صاف می نماید و حلقه‌ای کم رنگ را ایجاد می کند. تکنسین از یک ابزار و یک چکش پلاستیکی کمک می گیرد که برای ضربه به حلقه استفاده می شود. تا سطح آسیب دیده و فرورفته با بقیه‌ی بدنه هم تراز شود.

مرحله ۴: پرداخت محل تعمیر

فرورفتگی ترمیم شده ممکن است دارای ناهمواری نیز باشد. به منظور برگرداندن رنگ به حالت اولیه، تکنسین از سنباده مرطوب و صیقل دهنده با سرعت بالا استفاده خواهد کرد. تا زمانی که سطح بدنه کاملا شفاف و صاف شود، تکنسین این تکنیک را ادامه خواهد داد.

مرحله ۵: تکرار در صورت لزوم

فرآیند صافکاری PDR نیازمند به تجربه بالا ، صبر، حوصله و برای مشاهده تغییرات کوچک ایجاد شده در هر بار استفاده از ابزار است. در طول فرآیند ترمیم کردن، اغلب لازم است که هر یک از مراحل قبلی طی شود تا هنگامی که فرورفتگی به طور کامل برداشته و اصلاح گردد.

چه فرورفتگی‌هایی را می‌توان با صافکاری PDR بدون رنگ تعمیر کرد؟

می‌توان از طریق صافکاری بدون رنگ PDR فرورفتگی‌های کوچک مختلف را که در اثر ضربه‌های متفاوت ایجاد شده‌اند، ترمیم نمود. این روش سریع‌ترین و بصرفه‌ترین راه ترمیم فرورفتگی‌های کوچک می باشد. ممکن است این سوال را بپرسید که از طریق صافکاری بدون رنگ چه نوع آسیب‌هایی قابل ترمیم هستند؟ قبل از پاسخ به این سوال متن زیر را در مورد علل شایع ایجاد فرورفتگی‌های کوچک بخوانید.

آسیب‌های ایجاد شده بر اثر تصادف

تصادفات اغلب علل ایجاد فرورفتگی‌های کوچک هستند. هنگامیکه روی سپر، درب، گلگیر یا سطح بدنه وسیله نقلیه خود یک خراش کوچک مشاهده کردید، این خراش ممکن است در اثر برخورد خودروی دیگر با آن ایجاد شده باشد. در واقع باید با دقت به آن فرورفتگی ها نگاه کنید. اگر رنگ دیگری را در فرورفتگی مشاهده کردید، احتمالا وسیله نقلیه دیگری با خودرو شما برخورد کرده است.

ضربه زدن به درب خودرو

در بعضی مواقع هنگام بیرون آوردن خودرو از پارک، ممکن است متوجه آسیب‌هایی روی بدنه آن شده باشید. در اکثر موارد، وسایل نقلیه دارای پوشش رنگ و سایر موارد برای محافظت از بدنه در برابر آسیب می باشند.اما وسایل نقلیه‌ای که از محافظ برخوردار نیستند در اثر ضربه بیشتر آسیب دیده می شوند. ضربه هایی که روی درب خودرو ایجاد می‌شوند، فرو رفتگی کاملاً متمایزی را ایجاد می‌کنند. بیشتر درب‌ها دارای یک لبه بیرونی گرد می باشند که با بدنه وسیله نقلیه تماس پیدا می‌کنند. آنها با حرکت چرخشی ناگهانی روی بدنه وسیله نقلیه تأثیر می‌گذارند. در نتیجه یک نوع فرورفتگی هلالی یا تخم مرغی شکل ایجاد می‌کنند که گاهی اوقات در قسمت داخلی دارای یک برجستگی یا چین ملایم است.

از نظر ترمیم‌پذیری، درب‌ها نیز از همان قوانین تعمیر فرورفتگی که در اثر برخورد سطحی به وجود آمده اند پیروی می‌کنند. در بیشتر موارد در اثر تماس درب خودروی دیگر با وسیله نقلیه شما خراش‌هایی روی سطح خودرو ایجاد می‌شوند . گاهی اثری از رنگ خودرو مذکور بر روی ماشین شما باقی می‌ماند. تا زمانی که رنگ ترک نخورده باشد، هیچ چین و چروک شدیدی در فرورفتگی ایجاد نمی‌شود . صافکار می‌تواند به ناحیه پشت فرورفتگی دسترسی پیدا کرد. در این صورت با صافکاری PDR بدون رنگ می‌توان خطوط در را ترمیم نمود.

برخورد توپ یا موارد شبیه به آن

معمولا در مواقع بارانی سال تکنسین‌های PDR به دلیل تعمیرات زیاد ناشی از ضربات تگرگ بسیار پرکار هستند. ریزش تگرگ معمولا بر صفحات افقی بدنه خودرو تاثیر می‌گذارد. در هنگام بارش تگرگ، به طور معمول فرورفتگی‌های کوچکی روی کاپوت، سقف، تنه وقسمت بالای گلگیرهای وسیله نقلیه باقی می‌ماند.

در صورت بارش تگرگ بزرگ‌تر احتمالاً فرورفتگی‌های بزرگتری در وسیله نقلیه وجود خواهد داشت. اگر در هنگام بارش تگرگ، وزش باد شدید باشد، ممکن است هر دو طرف وسیله نقلیه شما بر اثر تگرگ آسیب دیده شود. وزش باد شدید نیز می‌تواند باعث آسیب قسمت‌هایی از خودرو شود که رو به باد هستند. بنابراین، این قسمت‌ها نیز نیاز به صافکاری خواهند داشت. نکته اصلی ،مثدار و اندازه فرورفتگی‌هایی است که وسیله نقلیه شما در طوفان تگرگ متحمل شده است. اگر تگرگ شدید باشد، می‌تواند فرورفتگی‌هایی ایجاد کند که بسیار بزرگ یا پیچیده هستند و نمی‌توان آن‌ها را بدون رنگ ترمیم نمود.

آسیب‌های ایجاد شده بر اثر ضربات ناشی از بارش تگرگ

همه ما قبلاً شاهد این نوع تجارب در فیلم‌ها بوده‌ایم. بچه‌ای که با توپ فوتبال در پارک بازی می‌کند و در هنگام بازی، توپ با شدت زیادی به خودرو شما برخورد می‌کند. پرتاب توپ ورزشی مانند توپ بسکتبال، بیس‌بال، فوتبال، گلف و ... می‌توانند فرورفتگی‌های را در وسیله نقلیه شما ایجاد کند. این اتفاقات اغلب در فصول بهار و تابستان رخ می‌دهد. وقتی توپ‌های ورزشی با وسیله نقلیه شما برخورد می‌کنند، اغلب فقط یک ضربه به شکل دایره‌ای بدون هیچگونه خراشی ایجاد می‌کنند. در برخی موارد اگر شدت برخورد توپ مانند توپ گلف بیشتر باشد، میزان فرورفتگی‌ها نیز بیشتر خواهد شد. اما به ندرت رنگ خودرو دچار ترک‌خوردگی خواهد شد. اگر به یک صافکار یا تکنسین حرفه ای در زمینه صافکاریPDR دسترسی داشته باشید اغلب می‌توانید این فرورفتگی‌های کوچک را برطرف کنید .و اینگونه ظاهری نو به خودرو دهید. در برخی موارد آسیب های شدید، توپ‌های گلف می‌توانند فرورفتگی‌های عمیق‌تری ایجاد کنند، اما بعید است، رنگ فابریک خودروی شما دچار ترک خوردگی شود.

بسیاری از موارد دیگر نیز وجود دارند که می‌توانند سبب ایجاد فرورفتگی‌های کوچک در خودروی شما شوند. مواردی مانند افتادن اجسام، افتادن سیب از درخت یا موارد مشابه که همگی می‌توانند باعث ایجاد فرورفتگی در قسمت‌های افقی بدنه خودرو گردند. حتی حوادث پیش پا افتاده‌ای نیزمی‌توانند باعث ایجاد فرورفتگی‌های کوچک در خودرو شما شوند. مانند برخورد سبد خرید در پارکینگ فروشگاه با وسیله نقلیه شما یا دوچرخه سواری که با وسیله نقلیه شما برخورد می‌کند. صرف نظر از اینکه چه چیزی سبب ایجاد فرورفتگی در وسیله نقلیه می‌شود، تا زمانی که فرورفتگی شدید نباشد، رنگ دست نخورده باقی می‌ماند . تکنسین صافکاری PDR می‌تواند به ناحیه پشت بدنه بهتر دسترسی داشته باشد و تعمیر آسیب با موفقیت بیشتری انجام خواهد شد.

تاثیر رنگ و خاصیت فلزی بر صافکاری PDR

شاید فکر کنید که رنگ ارتباطی به برداشتن فرورفتگی از روی بدنه فلزی یا آلومینیومی ندارد. اما در واقع ارتباط زیادی بین رنگ و تعمیر فرورفتگی‌ها وجود دارد.

همانطور که قبلاً اشاره شد، رنگ خودرو محدودیت کشسانی دارد. به این معنی که می‌تواند هنگام ترک خوردگی تا قدر زیادی از خود مقاومت نشان دهد. برخی رنگ‌ها انعطاف پذیری بیشتری نسبت به سایرین دارند و می‌توانند قبل از آسیب دیدن یا ایجاد اختلال فرورفتگی بزرگ‎تر و شدیدتر را تحمل کنند. در صورتیکه رنگ ترک خورده یا روی فلز خراشیده شده، بعید است که فرایند صافکاری بدون رنگ PDR بتواند فرورفتگی را ترمیم کند. بنابراین بدنه خودرو نیاز به رنگ آمیزی مجدد خواهد داشت.

برخی از رنگ‌های قدیمی وسایل نقلیه دارای خاصیت ارتجاعی رنگ‌های مدرن خودرو نیستند. هر چند برخی استثنائات نیز در این قانون وجود دارند. برخی از خودروهای مدرن از رنگ‌های شکننده و روکش‌های شفاف‌تری استفاده می‌کنند. این باعث می‌شود تا خاصیت کشسانی رنگ نسبت به رنگ های پلی اورتان اکریلیک بر پایه آب بیشتر شود.

در چه مواقعی از صافکاری PDR نمیتوان استفاده کرد؟

بسیاری از قسمت های بدنه‌ خودرو را هنگامی که به رنگ بدنه آسیب جدی وارد نشده باشد و نیاز به نقاشی نباشد، می توان با فرآیند پی دی آر (PDR) ترمیم کرد، خسارت های شدید مانند چپ کردن ماشین و تصادفات بسیار شدید را باید با ابزار دستی تعمیر کرد. برخی از بخش های بدنه از جنس های متفاوت و مواد مختلف ساخته شدند که نمی توان آن ها را با فرایند صافکاری بدون رنگ ترمیم کرد. این قطعات شامل سپرهای پلاستیکی، گلگیر های فایبرگلاس، کاپوت های فیبر ‌کربن هستند. در صورت خرابی صفحات پلاستیکی معمولا آن قسمت باید تعویض شود. وقتی صحبت از مواد شکنند ‌تر می شود، این مواد در صورت آسیب دیدگی ترک می خورند یا شکسته می شوند و دچار خراشیدگی خواهند شد. در این صورت باید توسط سپر سازی تعمیر شود.

برای انجام تمامی خدمات مربوط به بدنه خودرو درب منزل برای صرفه جویی در وقت و هزینه و همچنین برای راحتی شما عزیزان همراه با ماهر ترین و مجرب ترین کارشناسان میتوانید با آی صافکار تماس بگیرید و یا درخواست صافکاری بدهید.

مزایای صافکاری PDR

۱. مقرون به صرفه

صافکاری PDR نسبت به صافکاری به روش سنتی مقرون به صرفه تر است؛ چون در آن نیازی به استفاده از بتونه و رنگ نداریم. اگر بخواهید به روش سنتی عمل کنید، باید علاوه بر پرداخت هزینه صافکاری، دستمزد نقاش خودروی حرفه‌ای را نیز پرداخت کنید. تا رنگ خودرو به حالت اول بازگردد؛ این به معنی صرف هزینه بیشتر است.

۲. صرفه‌جویی در زمان

برخلاف صافکاری به روش سنتی، ترمیم بدون رنگ فقط در چند ساعت تا حداکثر یک روز کامل با استفاده از ابزارهای ویژه طول می‌کشد.

اگر فرورفتگی خیلی بزرگ نباشد حتی می‌توانید در تعمیرگاه منتظر باشید تا کار تمام شود.

در حالی که روش سنتی به دلیل نیاز به سمباده، بتونه‌کاری و رنگ‌آمیزی، به زمان بیشتری نیاز دارد.

استفاده از صافکاری PDR، باعث حفظ رنگ اتومبیل می گردد که این به معنای عدم تغییر در قیمت خودرو برای فروش می باشد.

۳. روشی غیرتهاجمی

این فرایند آسیب رسان نیست. به این معنی که فرورفتگی با دقت و با استفاده از ابزارهای خاصی که به‌هیچ‌وجه به هیچ بخشی از خودرو آسیب نمی‌زند، مرمت می‌شود .بنابراین صافکاری PDR هرگز به یکپارچگی خودروی شما آسیب نخواهد رساند و یکپارچگی بدنه آن حفظ خواهد شد.

هزینه صافکاری PDR

نخستین موردی که در مورد صافکاری PDR خودرو به ذهن می‌رسد، هزینه آن می باشد. هزینه این فرایند معمولاً با توجه به چند فاکتور، از سوی تکنسین‌ها و استادکاران محاسبه می گردد و به مشتری اعلام می‌شود.

عواملی مانند مدل و برند وسیله نقلیه، عمق آسیب دیدگی، میزان ضربه، قسمت آسیب دیده، ابزار مورد نیازدر هزینه تاثیر می گذارند . همچنین میزان سختی کار ،نیاز یا عدم نیاز به خرید قطعه، زمان مورد نیاز در تعیین هزینه صافکاری به روش PDRتأثیرگذار هستند.